New Zealand Memories Issue 131

$15.00

Contents

Dalmatian Settlement in the North 4

Kaye Dragicevich reflects on the kauri gum diggers.

Tall Oaks from Little Acorns Grow 10

Martin Whittaker documents a part of Nelson’s history.

The Wahine Storm Remembered 12

Beverley Teague marks the tragedy fifty years on.

Waiata Poi 18

The early days of New Zealand popular music by Geoff Lealand.

Spirit of Anzac 21

A poignant poem by Mike Subritzky

A Tribute to My Mother 22

Coral Holroyd remembers family life on ‘the Barrier’.

From the Regions: Otago 26

Centrefold: Easter Holidays 36

“I’ll be back before you know it.” 38

The heartbreak of war is reflected in Robin McElrea’s true story.

School Days in the 1920s 46

A writing gem left by Amelia Batistich.

Who Were They Really? 48

Robert Wynn-Williams explores his fascinating family tree.

My First Jobs in New Zealand 54

John Grant arrived on the Oronsay in 1955 ready for work.

Regions: Hawke’s Bay 57

Big Norm 66

Norman Kirk: from stationary engine driver to Prime Minister.

Mailbox 68

The ‘Barnes’ Dance 67

New Zealand’s curious street-crossing system.

Editor’s Choice: Better Safe than Sorry 72

Customer at Newtown’s Self Help in Wellington

Index

A

ABBOTT

Edward

31

ADAM

John

34

Ahipara

8

Alexandra

28

ANDERSEN

Norman Ian

45

ANDERSON

Archibald

31

Anzac

21

Atiamuri

54

Auckland

22,38,46,54,67

aviation (Pan Am Constellation)

54

Awanui

9

B

Balclutha

29

BANOVIC

Jakov

8

Barnes dance

67

BARNICOAT

John

10

Barrett Reef

14

bathing costumes (1930s)

36

Bell Hill

1,34

Blacks Diggings

26

BLATCH

Henry

34

Blueskin Bay

31

BLUNDELL

Sir Denis

66

BOURKE

Leo

45

Bradford van

55

brickmaker

60

Brynderwyn Hills

56

BUCHANAN

John

33

Margaret

33

BURNS

Clemantina

31

Thomas

31,32

C

Cambridge 22

CAMPBELL

Engineer

27

camping

57

CARGILL

William

34

carved house

62

Central Otago

26

Chatto Creek

27

Christchurch

66

circus elephant

28

CLEARY

Basil

43

clothing (early settlement)

34

coal (Otago)

31

Cook Strait

13

Coronation Medal

25

County Clerk (Great Barrier)

22

CRANELL

Samuel

62

D

Dalmatian settlement

4

DALZIEL

Walter

44

DANIELS

Mr W.

65

Mrs

65

DAVIES

Capt.

49

DAVIS

Colin Stanley

45

Dunedin

1,30

DOBSON

Engineer

27

DORIA

Vera

53

Duke and Duchess of York

20

E

EADY

Arthur

20

EADY

Lewis

20

early recording technology

18

Eastbourne

17

Easter

57

Ebony pop group education

66

Ellerslie

46

Ellerslie Convent School

47

ELLIS

Raymond Arthur

44

EMENS

Mr.

45

emigration

30

employment

54

engineering

54

English Oak

10

Essen Valley Motor Camp

55

EYRE

Coral

23

Ethel

22

Joan

23

Ross

23

Thomas

22

EYTON

Alice Rose

48

Arthur Francis

48

Cecil Robert

48

Charles

48

Eleanor Josephine

48

Elizabeth

49

Hugh Slaney

48

Keith

48

Rev. Robert

53

Thomas

49

Vera Campbell

48

Veronica

48

F

Far North

8

Farewell Spit

48

FLEMING Mr R.J.

65

flour (Dunedin)

31

flour mill

31

food supply (early settlement)

31

FOSBERY

Caroline

48

Eleanor Josephine

48

Emma

48

Eva

48

Florence

48

Laura

48

Mary Francis

48

Philippa

48

Sadie

48

Sarah

48

FURKERT

Engineer

27

G

GALLOWAY

Capt.

14

Gibbston

28

goldmining

26

GOODMAN

Rex O.

45

Grange, The 10 Great Barrier Island

22

GREENWOOD

Clara

10

Dr John D.

10

Frederick

10

Sarah

10

Theodora

10

Grey Lynn

22

grocery store

72

gum camps

5

gum diggers

7

gum washing machine

8

gumfields

6

H

HANDLEY

Isaac

43

HARTWELL

Ellen

25

HATO

Ana

18

Havelock North

62

Hawke’s Bay

57

Hawke’s Bay Earthquake

59

HEARN

Rex

45

HEENAN

Arthur

45

HENDERSON

David

33

HILL

Alfred

18

HITCHON

Robert I.

44

HMV wind-up- gramophone

18

Hokitika

49

HOPKINS

Mervyn H.

45

housing (early settlement)

31

HOWE

Dallas H.

44

hunting

31

Hurunui

66

I

immigration barracks (Dunedin)

30

inter-island ferry

14

irrigation (Central Otago)

27

Island Bay

13

J

JENKINS

John

72

JONES

John

31,45

Reginald

44

K

Kaiapoi

66

KAKA

Erina

7

Katikati

21

Kauri gum

5

Kenny Constable

59

kiln (bricks)

60

KILPIN

Claude Andrew

44

KINROSS

Betty

28

KIRK

Janet

65

Lucy

65

Norman Eric

65

Norman Sr

65

KLESKOVICH

Andija

7

knitting

36

L

Labour Party 66

Lake Ohia 8

lighting (early settlement) 31

Linwood College 66

LJUBINA Joe 9

LOW Family 34

Lyttleton 14

M

MacDONALD

Archibald

33

MacLEAN

Judy

25

Mahia Peninsular

57

Manuherikia River

27

Maranui

16

MARSHALL

Hon. Russell

21

MARTIN

Clara

10

MATTHEWS

Rev. Joseph

7

MAUNSELL

Ada

48

Alice

48

Henry

48

Mary

48

McARTHUR

Mr A.M.

43

McCABE

Mr.

45

McKENNA

Arthur Ernest

45

McKENZIE

Roderick M.

44

McQUINN

Max

45

memorial plaque (Anzac)

21

memorial wall

43

Middlemarch

39

migration (Dalmatian)

4

MILLER

Lucy Ruth

66

Ministry of Works

54

MORGAN

Reg

43

Motueka

10

MULLER

Lewis Edward

44

MURPHY

Eric

45

music (New Zealand)

18

N

Napier

59

Napier Brickworks

60

Napier Hill

59

naturalisation papers

7

NEILSON

Peter

65

Nelson

10,48,55

Newmarket (Auckland)

54

Newtown

72

Ngati Kahungunu

62

NICHOL

John H.

44

NIGHTINGALE

Florence

49

Robert B.

48

Veronica

48

NIVEN

Ken

72

Northland

5

NZ Post & Telegraph Service

39

O

Ophir

26

Ophir Post & Telegraph Office

26

Otago

1,26

Owaka

29

OWEN

Charles J.

44

P

Pacific Islands

41

Parengarenga

7

PARKER

Wilfred A.R.

44

pastimes

59

PATON

Thomas

38

PAVLOVICH

Filip

8

PEARSALL

Cliff

45

pedestrian crossings

67

Perry Bros. circus

28

picnic

28

Picton

55

PITTAWAY

Herb

44,45

politics

66

popular music

18

Poraiti

57

Porangahau

65

Porangahau stage coach

65

Post Office telegraphist

38

Postmaster (Tryphena)

23

prisoner-of-war

42

Q

R

Rabbit Hill

63

RADICH

Family

5

radio operators

38

records (78 rpm)

18

ROCHE

Sir Brian

43

Rosalie Bay (Great Barrier)

25

ROTHSCHILD

Isador

58

Rotorua

20

S

SADD

Rev. Alfred

43

Saddle Hill

31

SAXMAR

Alice

50

SAXMAR

Robert

50

Seatoun

14

seeds

33

Self Help Co-op

72

settlers (Dunedin)

1,30

SEYMOUR

Mr C.W.

65

SHAW

George

34

sheet music

18

shipping

Aramoana

17

HMFS Viti

40

Hygeia

51

John Wickliffe

30

Mary Shepherd

48

Matua

40

Oronsay

54

Philip Laing

30

Phoebe Dunbar

32

Queen Bee

48

Ramsey

48

Tasmania

58

TEV Wahine

12

shipwreck

13,48,58

SISSONS

Mr.

45

SMART

Ben

32

SMITH

Sydney Charles

62

SNODGRASS

Jogn

52

Vera

52

soprano (Ana Hato)

20

SPEEDY

Leslie B.

44

SUBRITZKY

Mike

21

Sweetwater camp

9

T

Table Cape

58

TARLTION

Kelly

58

Te Hauke

62

TEAGUE

Fred

15

Rebecca

17

telegraph training school

38

telephone exchange (Tryphena)

23

THOMSON

John

32

treasure salvage

58

Triangle Service Station

46

trolley

72

Tropical Cyclone Giselle

14

Tryphena

22

Tryphena Post Office

23

Tryphena School

25

Tukaekuri River

59

tutu berries

33

U

Union Steam Ship Co.

14

URLICH Mate

8

Nikola (Yovo)

8

V

vegetable crops

33

VISKOVICH

George

8

Joe

8

W

Wahine Park

17

Wahine Storm

13

Waiata

18

Waiata Poi

18

Waikouaiti

31

Waimate

65

Waipawa

63

Waipukurau

64

Waipukurau Public School

64

WALLACE

Sydney R.

45

Wanstead

65

Wanstead Hotel

65

WARETINI

Deane

20

water race

27

water-powered mill

31

Wellington

13, 38

Wellington City Council

15

Wellington Harbour

17

WERE Basil

44

Whakamaru Dam

54

Whakarewarewa

20

White Stores, The

29

Wickliffe

rose

34

WILLIAMS

William

57

WILSON

Gordon

45

WINLOVE

John

65

World War Two

38

WRATT Stuart

10

wrestler (lightweight)

49

X

Y

Yates Parengarenga gumfields

7

YELAVICH

Ivan

8

Z